Budowa hali w praktyce

Ivo van der Mark – CEO w naszej spółce wiodącej - Janssen de Jong Groep opublikował artykuł w którym pisze o trudnych czasach z jakimi się mierzymy we współczesnym świecie, kształtowanym również przez branżę budowlaną. Opierając się na publikacji, przedstawiamy najważniejsze idee artykułu. Zapraszamy do lektury.

Personel, surowce i materiały, gaz, rosnące stopy procentowe. To tylko pozornie losowa lista, która pozostawia nam duże znaki zapytania, ponieważ niezaprzeczalnie wkroczyliśmy w nową fazę historii. Ciężkie zerwanie ze społeczeństwem konsumpcyjnym. Niedobór jest czymś, czego prawie nie znamy w naszym zachodnim świecie. Jeszcze nie znamy.

Przestańcie marzyć, jeśli myślicie, że to tylko chwila. Świat się zmienił. Nie wszystko można już kupić za wystarczającą ilość pieniędzy. Myślę, że to dopiero początek. Niedobór przybrał wiele nowych form i przyniesie znacznie więcej zmian, wszystkiego będzie „mniej”. Wchodzimy, a nawet już weszliśmy w erę ekologii i racjonowania.

W czekającym nas wyzwaniu jest wielka szansa. Nie możemy już produkować i konsumować bez ograniczeń i koniecznie będziemy musieli przejść na mniejsze zużycie nowych materiałów. Ludzie zrozumieli tę konieczność w ciągu kilku miesięcy, po prostu dlatego, że produkty i usługi są mniej dostępne, a ceny rosły i rosną w błyskawicznym tempie. Dobrym przykładem jest konsument, który kiedyś kupował samochód i nigdy nie zwracał uwagi na 1-na-12 lub 1-na-16. Ale teraz, gdy szkodzi to portfelowi, a ludzie stają się coraz bardziej świadomi swoich własnych zrównoważonych wyborów, widzisz, że nie chodzi już o piękny samochód, ale o oszczędny, z mniejszą emisją CO2.

Niedobór prowadzi do nowego kreatywnego spojrzenia, a sektor budowlany stawia wręcz na krawędzi. Coraz bardziej rozumiemy, że źle jest budować budynki przez 50 lat, które po 35 latach są rozbierane, ponieważ nie poświęcono im wystarczająco dużo uwagi w kontekście odległej przyszłości. Dziś należy myśleć w taki sposób by budynek mógł przetrwać 100 lat, niezależnie od zmieniającej się funkcji.

Wraz z Grupą Janssen de Jong przewodzimy idei zrównoważonego rozwoju. Powstają nowe pytania: Jakie jest zużycie budynku? Skąd pochodzą materiały budowlane i jaka jest ich żywotność? Jak kształtuje się podatek od emisji CO2? Czy budynek można rozebrać? Czy materiały z rozbiórki również nadają się do ponownego użytku?

Brzmi to jak teoretyczne omówienie możliwości ponownego zastosowania produktów wymiennych, ale tak nie jest. W rzeczywistości tworzy to nowe dyskusje w branży. Na przykład z architektami, którzy często chcą stworzyć coś wyjątkowego, podczas gdy w dobie niedostatku jednolitość może mieć znacznie większą wartość.

Podsumowując, w Janssen de Jong Groep, a także w spółkach należących do grupy, powinniśmy tworzyć rozwiązania w których mamy większy wpływ na własny rynek, jesteśmy mniej uzależnieni od rynku globalnego i geopolityki, co pozwoli kolejnym pokoleniom uniknąć niedoborów i funkcjonować w bardziej zrównoważonym świecie.

Potrzebny Ci projekt hali przemysłowej i szukasz niezawodnego generalnego wykonawcy, który kompleksowo zajmie się obsługą Twojej inwestycji?
Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji, zajmującą się usługami projektowo-budowlanymi.

Facebook logo
Linkedin logo